Windows Subsystem for Linux - dwa systemy operacyjne w jednym

Na co dzień pracuję z systemem Windows, ale nie ulega wątpliwości, że niektóre projekty zdecydowanie łatwiej rozwija się pod Linuxem. Zwykle do wyboru były trzy możliwości pracy zamiennie na Linuxie i Windowsie:

 • zainstalowanie dwóch systemów operacyjnych i restartowanie komputera w celu przełączenia się,
 • zainstalowanie maszyny wirtualnej np. VirtualBox i uruchomienie na niej wybranej dystrybucji Linuxa,
 • zainstalowanie pakietu Cygwin, który „udawał” środowisko Linuxa pod Windowsem.

Ostatnio, po krótkiej wymianie zdań z kolegą, postanowiłem przetestować nową możliwość, czyli dostępny od niedawna dla systemu Windows 10 Windows Subsystem for Linux.

Instalacja

Dzięki temu, że Windows Subsystem for Linux (WSL) jest dostarczany przez Microsoft instalacja okazała się dość prosta i dobrze udokumentowana. Cały proces jest opisany na stronie Microsoftu i sprowadza się do dwóch kroków:

 • włączenie opcji „Windows Subsystem for Linux” w systemie,
 • pobranie ze sklepu Windows Store wybranej dystrybucji Linuxa.

Do ściągnięcia w sklepie mamy kilka ostatnich dystrybucji Linuxa. Ja wybrałem najnowszą wersję Ubuntu 20.04. Cały proces jest banalny i sprowadza się do naciskania przycisku, który kolejno zmienia swoją nazwę od Get, przez Install do Launch.

Istnieją też możliwości zainstalowania systemu bez korzystania ze sklepu, ale nie testowałem żadnej z nich.

Pierwsze uruchomienie

Po zainstalowaniu odpowiednia dystrybucja Linuxa pojawia się np. w menu Start. Po jej wybraniu uruchamia się powłoka systemu tak jak na rysunku poniżej:

Praca z GCC i Visual Studio Code

Ponieważ właśnie jestem w trakcie pracy nad trzecią częścią kursu programowania w C, w którym chcę pokazać jak korzystać z API systemu operacyjnego zarówno Windowsa jak i Linuxa, postanowiłem na pierwszy ogień sprawdzić jak będzie wyglądało pod WSL tworzenie oprogramowania w C.

Moim ulubionym środowiskiem jest Visual Studio Code i nie chciałem z niego rezygnować. Krótkie przeszukanie sieci pokazało, że istnieje rozszerzenie do tego środowiska (Remote Development Extension Pack), które pozwala na uruchamianie powłoki Linuxa bezpośrednio w VSC. Odpowiedni opis można znaleźć pod tym linkiem.

Schemat postępowania jest następujący:

 1. Instalujemy w Visual Studio Code rozszerzenie Remote Development Extension.
 2. Uruchamiamy powłokę WSL.
 3. Z poziomu wybranego katalogu wywołujemy polecenie: code . – spowoduje to zainstalowanie serwera VSC i uruchomienie środowiska z otwartym odpowiednim folderem (obrazek poniżej).

Kolejne kroki to:

 1. Utworzenie pliku z kodem źródłowym w C. Ja zdecydowałem się na prosty program Hello World.
 2. Uruchomienie wbudowanej w VSC konsoli. Spowoduje to otwarcie powłoki bash.
 3. Instalacja pakietu GCC za pomocą komendy: sudo apt-get install build-essential. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.
 4. Kompilacja kodu i uruchomienie programu (obrazek poniżej).

Jeżeli chodzi o proces instalacji, uruchomienie i integrację z Visual Studio Code to moje pierwsze wrażenia z Windows Subsystem for Linux są jak najbardziej pozytywne. Teraz pora zabrać się za pracę nad konkretnymi projektami.

Maciej Kraszewski

Maciej Kraszewski

Inżynier, menedżer R&D i nauczyciel akademicki. Uwielbiam zajmować się tworzeniem nowych technologii, zdobywaniem nowej wiedzy i dzieleniem się swoim doświadczeniem z innymi. Specjalizuję się w zagadnieniach przetwarzania obrazu i widzenia maszynowego.
Szukasz dobrych materiałów o projektowaniu elektroniki?

Załóż darmowe konto na naszej platformie i odbierz pakiet materiałów edukacyjnych.

Zakładając konto zgadzasz się na przesyłanie Ci treści marketingowych przez IT20 sp. z o.o. zgodnie z dostępną na stronie Polityką Prywatności. Możesz wycofać zgodę w każdej chwili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukasz dobrych materiałów o projektowaniu elektroniki?

Załóż darmowe konto na naszej platformie i odbierz pakiet materiałów edukacyjnych.

Zakładając konto zgadzasz się na przesyłanie Ci treści marketingowych przez IT20 sp. z o.o. zgodnie z dostępną na stronie Polityką Prywatności. Możesz wycofać zgodę w każdej chwili.

Zaprojektuj PCB

Jak przejść od zera do projektowania profesjonalnych obwodów drukowanych?

Programowanie w języku C

Jak przejść od napisania pierwszego programu komputerowego do wykorzystania zaawansowanych metod programowania?

Projektowanie układów elektronicznych

Jak działają i jak projektować poprawnie działające układy elektroniczne?
Zapisz się na listę mailową i odbierz swoje bonusy!

Więcej treści na temat elektroniki i robotyki, darmowe e-booki i dostęp do minikursów on-line. Otrzymasz to wszystko zapisując się na naszą listę mailową.