Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty

Recenzja książki

Jednym z moich ulubionych autorów książek poświęconych programowaniu jest Robert Martin. Kilka napisanych przez niego pozycji dostępnych jest również w języku polskim i są to zdecydowanie książki warte przeczytania. Na początek chciałbym podzielić się opinią na temat jednej z nich.

O książce

Robert Martin (używa też pseudonimu „Wujek Bob”) to doświadczony programista znany między innymi jako jeden ze współautorów Manifestu Agile. Napisał też wiele książek poświęconych m.in. zasadom pisania czytelnego kodu czy metodom efektywnego wytwarzania oprogramowania. Książka „Czysty kod”, jak zresztą wskazuje na to sam tytuł, poświęcona jest właśnie pierwszemu z tych tematów.

Poza tym, że cała treść „kręci się” wokół tematu pisania dobrej jakości kodu to jej zakres jest dość szeroki. Na początku autor omawia sprawy tak podstawowe jak sposób nazywania zmiennych i funkcji, tworzenie komentarzy czy formatowanie kodu. Następnie omawiane są kwestie wkraczające już w zakres architektury oprogramowania takie jak np. tworzenie klas czy dzielenie większych systemów na moduły. 

Sporo miejsca poświęcone jest też czemuś co Martin nazywa „zapachami kodu” czyli elementami świadczącymi o tym, że z kodem jest coś nie tak. Ta koncepcja powtarza się w innych jego książkach, choć w „Czystym kodzie” lista zapachów złego kodu jest chyba najbardziej rozbudowana.

Z książki można też zapoznać się z koncepcją Test Driven Development, czyli TDD. Autor wyraźnie jest jej dużym entuzjastą, chociaż w tej pozycji nie poświęca jej szczególnie wiele miejsca.

Przykłady programistyczne napisane są w Javie więc znajomość tego języka pomaga w lekturze książki. Jeżeli ktoś nie zna Javy, ale miał styczność z programowaniem obiektowym np. w C++ to też powinien zrozumieć o co chodzi. 

Styl w jakim pisze Martin jest bardzo lekki i bezpośredni, a więc książkę dobrze się czyta. Ja osobiście przez całą lekturę odnosiłem wrażenie bezpośredniego kontaktu z autorem.

Czy warto?

Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych pozycji na temat programowania jaką miałem okazję przeczytać. Uważam, że jest pozycją niemal obowiązkową dla każdego programisty. Nawet jeżeli nie zgodzisz się z wszystkimi zasadami, które opisuje autor to po lekturze pewnie nie raz zastanowisz się jak możesz tworzyć lepszej jakości kod. 

Oczywiście nie jest to książka dla osób całkiem początkujących. Konieczna jest znajomość jakiegokolwiek obiektowego języka programowania, a najlepiej Javy, w której napisane są przedstawione w książce przykłady.

Gdybym miał napisać jakie powinny być cztery pierwsze kroki nauki programowania to byłyby to (w tej kolejności):

  • poznanie konkretnego języka programowania,
  • opanowanie podstawowych algorytmów i struktur danych,
  • nauka programowania obiektowego,
  • poznanie zasad tworzenia dobrej jakości kodu.

Książka „Czysty kod” to bardzo dobry sposób na przejście ostatniego z tych kroków.

Maciej Kraszewski

Maciej Kraszewski

Inżynier, menedżer R&D i nauczyciel akademicki. Uwielbiam zajmować się tworzeniem nowych technologii, zdobywaniem nowej wiedzy i dzieleniem się swoim doświadczeniem z innymi. Specjalizuję się w zagadnieniach przetwarzania obrazu i widzenia maszynowego.
Szukasz dobrych materiałów o projektowaniu elektroniki?

Załóż darmowe konto na naszej platformie i odbierz pakiet materiałów edukacyjnych.

Zakładając konto zgadzasz się na przesyłanie Ci treści marketingowych przez IT20 sp. z o.o. zgodnie z dostępną na stronie Polityką Prywatności. Możesz wycofać zgodę w każdej chwili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukasz dobrych materiałów o projektowaniu elektroniki?

Załóż darmowe konto na naszej platformie i odbierz pakiet materiałów edukacyjnych.

Zakładając konto zgadzasz się na przesyłanie Ci treści marketingowych przez IT20 sp. z o.o. zgodnie z dostępną na stronie Polityką Prywatności. Możesz wycofać zgodę w każdej chwili.

Zaprojektuj PCB

Jak przejść od zera do projektowania profesjonalnych obwodów drukowanych?

Programowanie w języku C

Jak przejść od napisania pierwszego programu komputerowego do wykorzystania zaawansowanych metod programowania?

Projektowanie układów elektronicznych

Jak działają i jak projektować poprawnie działające układy elektroniczne?
Zapisz się na listę mailową i odbierz swoje bonusy!

Więcej treści na temat elektroniki i robotyki, darmowe e-booki i dostęp do minikursów on-line. Otrzymasz to wszystko zapisując się na naszą listę mailową.